Видове от род кипарис – обикновен и аризонски кипариси. Използване на кипарисите в озеленяването на градини.
Кипариси са отглеждани още в дълбока древност в градините на древните, египтяни, перси и гърци. С годините хората са създали стотици форми и сортове. Но основните видове, от които произхождат повечето сортове и които са най-използвани по света и у нас са два – обикновен и аризонски кипарис.
Кипарисите са вечнозелени растения с дребни люсповидни листа прилепнали към клонките. Имат кръгли или яйцевидни шишарки дълги около 1 – 3 см. Различават се от другите родове в тяхното семейство по това, че младите им клонки са гъсто разклонени и насочени в различни посоки. Самите клонки трябва да са кръгли или четириръбести. Кипарисите са с изправени връхни клонки, за разлика от лъжекипарисите, които са с увиснали връхни клонки и с които най-често се бъркат.
Кипарисите достигат 20 -30 м. и живеят до 250 години. И двата описани вида са светлолюбиви, сухоусточиви и невзискателни към почвата.
Обикновеният кипарис / Cupressus sempervivum / произхожда от средиземноморието – Мала Азия и гръцките острови в Средиземно море. Той расте по изключително каменисти и сухи почви, но е топлолюбив вид и при температури по ниски от 20 градуса измръзват първо младите клонки , а може да загине и цялото растение. За това у нас обикновеният кипарис се използва само в най-топлите райони на страната, или се използва при положение, че се води специален режим на поддръжка на градината / кипарисите се увиват в зебла, мулчират се, торят се балансирано и др /.
Класическата форма на обикновения кипарис е колумнарис тясно конусовидна с тъмно зелен цвят, съставена от почти вертикални притиснати към стеблото клони. Друга форма която трябва да отбележим е хоризонталис, която е с почти хоризонтални или леко повдигнати клонки и широко пирамидална корона.
Обикновените кипариси се ценят високо при озеленяването на градини. Те са използвани по единично и в групи с кедри, борове и други дървета във всички средиземноморски страни. Често се засаждат последователно край алеи и край огради за жива стена. Кипариси може да се използват и за създаване на топиарни форми чрез резитби.
Аризонският кипарис / Cupresus arizonica / е другият широко използван за озеленяване вид у нас. Той произхожда както предполагате от Северна Америка. За разлика то тъмно зеления обикновен кипарис е синкаво сив. Друга разлика е, че понася ниските зимни температури. Аризонският кипарис е изключително бързорастящ и подходящ за резитби.
За озеленяване се използва за алейни засаждания, за живи стени, огради и топиарни форми / най популярни са спиралите и кълбетата от аризонски кипарис /. Сребристият му цвят на короната разнообразява цветовата гама на градината, а бързият му растеж го прави желан за изграждане на живи плетове.
Съществуват множество форми, между които трябва да се отбележат следните:
- Аурея с красиви златисти краища на клонките.
- Пендула с плачещи клони
- Колумнарис с тясно коловидна корона / като на обикновения кипарис /
За да преживеят зимата у нас кипарисите трябва да се зазимяват като короните им се овързват. Поставете ги на слънчево място с рохкава почва. Поливайте ги редовно за да нарастват, но издържат без проблем засушаването. Те рядко се нападат от вредители и гъби.
Върни се на начална страница.
Здравейте,подариха ни аризонски кипарис и се чудим къде да го засадим в двора, защото не знаем каква е кореновата му система – хоризонтална, вертикална, може ли да повдигне плочник, да спука стена? Ще Ви бъда много благодарна, ако ми помогнете.
Евелина Динева
Здравейте,
аризонският кипарис става голямо дърво и съответно има големи корени. Този кипарис има така наречената брадата коренова система. Тя представлява много еднакви по дебелина корени, които се разклоняват във всички посоки. Ако короната му се поддържа чрез резитби малка, то и кореновата му система остава малка.
Най добре разположете аризонския кипарис по края на двора, не че ще пукне стена с корените си. Може да го разположите и на по представително място, ако възнамерявате да оформяте короната му с резитби. С аризонски кипарис се изграждат високи живи плетове.
Привет! Любител-градинар съм. Засадил съм обикновени кипариси. Искам да ги оформя като жив плет. Кой сезон е най-подходящ за подрязване?
Здравейте,
Пролетта е най подходящ сезон за резитба. Обикновения кипарис става за висок жив плет и не иска много резитби.
Здравейте, откаде мога да си купя актуално МаЙ 2012 аризонски кипарис, трябват ми 2/3 бройки, не е градиски проект!
Има ли някои от вас инфо?
В София аризонски кипарис може да си закупите примерно от разсадник Хоум гарден в Овча купел. Иначе аризонски кипариси отглеждат много в Пазарджишкия регион.
А във Варна от къде мога да си купя Аризонски кипариси, но в по-сериозно количество 10/15 да речем?
Интересувам се от Аризонски кипарис.Къде мога да си купя такъв във Варна.
Не мога да ви помогна за кипариси във Варна
Кога се засаждат кипарисите?
Най добро време за засаждане са месеците октомври, ноември, март и началото на април.
Защо кипариса ми почервеня и увяхна .Поливан е вървеше добре -малко се пада под голям орех,затова ли??????????
Под орех със сигурност не е добро място за кипарис, но почервеняването ми се вижда странно. Най вероятно имате туя а не кипарис, а туите си променят цвета през зимата и стават червеникаво кафяви и после стават отново зелени.
здравейте,
имам конкретен въпрос- в двора имаме кипарис около 20 м висок и е между две къщи с разстоание между двете 6 метра.каква е кореновата система на кипариса и устойчив ли е на вятър,има ли опасност от падане на дървото.Благодаря
Кипарисите имат сноп еднакво дебели корени разклонени във всички посоки. 20 метра са доста височина и има някаква възможност дървото да падне, примерно ако е с влошено състояние или почвата не позволява кореновата система да се развива на дълбочина.
Кипарисите са ми от обикновен вид. От пролета започнаха да съхнат само от вътре. Външната част на коръната е добра.
Обикновено във вътрешността на короната на кипарисите няма зелени листа, но ако сухите листа са твърде много това е белег, че нещо липсва на кипариса. През лятото най често липсва вода.